14/01/2019
3135

Slajlık Soya Fasulyesi Tohumu

Slajlık soya fasulyesi tohumundan dekar başı 10 kg ekilir. Birinci ürün olarak Nisan 20'den sonra Akdeniz Bölgelesine ekilir. Diğer bölgelere de Mayıs ayında ekilir. Akdeniz Bölgesinde ikinci ürün olarak Haziran ayında ekilir. Ekim derinliği 3-4 cm'dir. Tohum ekmeden toprak sulanır, tava getirilir, nemli toprağa ekilir. Tohumları çıkana kadar kesinlikle su verilmez. Bir haftada çimlenme meydana gelir. Tohum ekerken soya bakterisi kullanmak doğru olur. Soya bakterisi kullanıldığında bitkiye üst gübresi verilmez. Soya bakterisi kullanılmamışsa üst gübreleme yapılır. 

Soya bakterisi gölge bir yerde tohuma uygulama yapılır. Güneşte bakteri ölür. Slajlık soya Amerika'da çok geniş alanlara ekilmektedir. Türkiye'deki slajlık soya tohumu çeşitlerini Türk mühendistleri geliştirmiştir. Bu tohumlar GDO'suz doğal tohumlardır. 

Slajlık soya fasulyesi tohumu şu şekilde ekilir:

Slajlık mısır ile beraber ekilecekse tarla ikiye bölünür. Yarısına slajllık soya yarısına slajlık mısır tohumu ekilir. Slajlık mısır ve slajlık soya 100-110 günde slaja gelir. Biçerken her iki bitkiden de slaj makinası biçer. Yani bir mısırdan bir soyadan biçilir. Römorkun içinde karışıp paçar olur. Eğer soya slajı ayrı yapılacaksa içerisine bir miktar arpa ve buğday tanesi katılır. Karbonhidrat ktılması slajın kalitesini arttırır. Slaj İnokulantı kullanmak faydalı olur. 

Dekardan 5-6 ton soya slajı alınır. Slajlık soya 2-2,5 mt'ye kadar boyalanabilir. Yapraklarının yanında yoğun da soya danesi tutar. Slajlık soyada %25'e kadar ham protein vardır. Soya küspesinde ise protein oranı %46-48 aralığındadır. 

Slajlık soya hayvanlar için mükemmel protein seviyesinde bir besin kaynağıdır. Slajlık soyayla beslenen hayvanlarda %15 gibi verim artışı görülür. Yüksek proteinle beslenen hayvanlarda yüksek protein hayvanları tok tuttuğundan %30 yem ve mısır slajından tasarruf sağlanır.

Slajlık soya fasulyes tohumu birinci ve ikinci ürün olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesinde ekilir. Diğer bölgelerin tamamında birinci ürün olarak ekimi yapılır. 

Ülkemizde kaba yem açığı çığ gibi büyümektedir. Hayvancılık yatırımları nedeniyle bu kaba yem açığı son yıllarda daha da artmıştır. Slajlık soy ekimiyle Türkiye'de baş gösteren kaba yem açığı bir nebze azaltılabilinir.

Slajlık soya fasulyesi bir yazlık yem bitkisidir. Slajlık mısır gibi yazın ekilen bir bitkidir. Nisan 20'den önce ekimi yapılamaz. toprağın belirli bir düzeyde ısınması gerekir. Hayvanların sağlıklı ve dengeli beslenmesi için slajlık soya fasulyesi ekmek lüzum eder. Yem fiyatlarından şikayet eden çiftçilerimiz için altarnatifi olmayan bir seçenektir.

Slajlık soya fasulyesi kendi başına ayakta durur. yatmaya dayanıklıdır. Dekardan 2 ton kuru ot, 5-6 ton slaj elde edilir. 2-2,5 mt'ye kadar yükselebilir.

Slajlık soya fasulyesi tohumu fiyatları ve slajlık soya fasulyesi yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.