28/03/2022
1787

SİGNUM PREMAX SOYA BAKTERİSİ

Soya bakterisi, soyanın köklerinde yaşayan havanın serbest azotunu alarak soyaya azot sağlayan küçük canlılardır. Soyanın daha önce hiç yetişmediği yerlerde bu bakteri bulunmaz. O nedenle soya ekilirken soya bakterisiyle tohumlar aşılanıp, bu şekilde ekilir.

Soya bakterisi kullanılan soya arazisine ana hatlarıyla üst gübreye ihtiyaç kalmaz. Soya bakterisi bitkinin daha yüksek verime ulaşmasını sağlar. Bitkiyi coşturur.

Firmamız signum premax soya bakterisi satışlarına devam etmektedir. Soya bakterisi toptan ve perakende fiyatlarıyla satışa sunulmaktadır. Signum premax soya bakterisi çeşidi ve fiyatları hakkında bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Signum, Osmo-Protection Teknoloji ile üretilmektedir. Bu teknoloji aşağıdakileri sağlar:

  • Soya tohumu üzerinde uzun süre bakteri yaşamı
  • 10 kat daha fazla bakteri konsantrasyonu
  • Çok sayıda ve hızlı inokulasyon

Soya Bitkisinde Azot Bakterisi:

Atmosferde en yüksek oranda bulunmasına rağmen eksikliği en çok görülen azot, bitkilerin en fazla ihtiyaç duyduğu besin elementlerinden biridir. Hiçbir canlı azotu doğrudan kullanma yeteneğine sahip değildir. Atmosferde bol miktarda bulunan bu moleküler azotun amonyum formlarına indirgenerek yarayışlı hale geçmesine azot figsasyonu denir. Azot figsasyonu sonucu yılda 175 milyon ton azot tespit edilmekte ve bunun da yaklaşık yarısı Rhizobium spp. Bakterilerinin baklagillerle olan simbiyotik ilişkisi sonucu bağlanmaktadır.

Baklagillerde azot figsasyon, rhizobium bakterileriyle olan simbiyotik ilişki sonucunda oluşan ve nodül denilen yumrucuklar vasıtasıyla yapılmaktadır. Bu sayede baklagiller, hem kendi ihtiyacı olan azotu karşılamakta hem de kendinden sonra ekilecek bitkiye azot bakımından zengin bir toprak bırakmaktadır. Ayrıca baklagillerde bakteri aşılamasının vejetatif gelişme, kuru madde oluşumu, dane verimi, nodül oluşumu, nodül ve danede azot içeriğini etkilediğini birçok araştırıcı tarafından ortaya konmuştur. Ancak bakteriler tarafından azot figsasyonunun gerçekleştirilebilmesi için ortamda o bitkiye uygun bakterinin olması şarttır.

Kullanım Şekli:

Kullanılacak olan her bir paketin içerdiği azot bakterisi içeriği 50 kg tohumu inokulasyonu için uygundur. En iyi sonuç için birlikte verilen ve bakterinin soya tohumu üzerinde canlılığını uzatıp koruyan Premax Protector ile birlikte kullanılır.

Signum bitki gelişiminin erken dönemlerinde biyokimyasal sinyalleri destekleyen, bitki ve bakteri arasında iletişim kurmasını hızlandıran, azot tutunum kapasitesini maksimuma çıkaran bir biyopreparttır.

Tohum Uygulaması:

  1. 150 ml Signum Bio-inductor ile 50 ml Premax Protector’ü homojen bir karışım oluşturmak için önceden karıştırın.
  2. 50 kg tohuma uygulanan 200 ml karışım kullanın ve eşit bir şekilde kaplanana kadar iyice karıştırın. Uygulama sonrası tohumu havalandırın.
  3. Serin 25 derecenin altında, karanlık ve iyi havalandırılan bir yerde depolayın.

Karışabilirlik ve Uygulama:

Tohum uygulamasına başka bir ürün daha eklemek istiyorsanız, Signum Bio-İnductor ile karışabilir olup olmadığını bilmek için lütfen tedarikçiniz ile iletişime geçiniz.

(NOT): Uygulamada ek su veya diğer yabancı sıvıları kullanmayınız. Uygulamadan önceki tohum kalitesi, boyutu, nem oranı ve çimlenme yüzdesi tohum uygulaması yükleme miktarını ve uygulama sonrası tohum tutarlılığını etkileyecektir. Uygulamadan önce lütfen tohum kalitesini test sağlayın. Bu ürün tescilli ve sertifikalı tohumlar üzerinde test edilmiştir ve tavsiyeler tohum uygulama performansında ve dikim alıştırmalarında kaliteyi sağlamak doğrultusunda verilmiştir.

Premax Protector’ün Görevi ve Özelliği:

  • Bakteriyi tohuma yapıştırmak, bakteri ve yeni gelişen kökler arasında gereken yakın teması kurmak. Bu yakın temas kök tüylerinin hızla kolonileşmesine izin verir, nodül sisteminin etkili bir şekilde kurulmasına yol açar.
  • Tohum inokulasyonu sonrası farklı stres koşulları arasında çok sık karşılaşılan bir problem olan azot bakterisine hücresel korumadan korur.
  • Bakteriyi besleyerek inokulasyon ve çimlenme arasında metobolizmaların aktifliğini korumak.